Kwani amepata Dudu mbaya?Why DIAMOND’s ex, WEMA SEPETU, wish she was dead – See her emotional post.

…has taken a break from social media after pouring her heart out in this emotional post.

She wrote:  “Ipo siku nitakufa, hakuna anaeishi milele… Sijui mtaendelea kunisema kwa kejeli na kunitukana matusi ya nguoni au ndo itakuwa, “Maskini ya Mungu, Dada wa watu alikuwa hivi na vile, Mungu ailaze Roho yake mahali pema…”

Kuna muda mwingine huwa natamani Allah Subhannah wata’allah anichukue tu… Ya Duniya ni mengi sana…. Kuna muda mwingine nakufuru mwenyezi Mungu na kutamani labda hata nisinge exist… Ila acha niendelee kumtegemea yeye… Kila jambo hutokea kwa sababu…. Hili nalo litapita… I think I need a Time Off Social Media… Kwa mara nyingine Tena…. Siwezi jamani…” 

 

TranslationOne day I will die, no one lives forever. I do not know if you will still keep on talking ill about me or will you be like, ‘Poor child of God, our sister was this way or that way, May God rest her soul in peace.’

At times I wish Allah Subhannah would just take me. This world is too much. Sometimes I even wish I never existed. But I will still keep trusting him. Everything happens for a reason. This too shall pass. I think I need a time off Social Media once again as I can’t take this anymore.)

Loading...

Advertisement